Życie w coraz większym tempie, codziennym stresie, skażenie środowiska oraz negatywny wpływ promieniowania UV nieuchronnie oznaczają pogorszenie naszego wyglądu oraz samopoczucia.
Troska o wygląd i dobre samopoczucie jest wielkim wyzwaniem dla rzeszy kosmetyczek, kosmetologów, fizykoterapeutów i dietetyków.
Czasu niestety nie można zatrzymać, ale dzięki połączeniu pracy wielu osób można znacznie zahamować negatywne skutki upływających lat. Możliwości jakie daje nam obecnie technika wykorzystująca prądy, ultradźwięki, promieniowanie podczerwone, a często połączenie tych metod fizykalnych, niesamowicie ułatwiają pracę osób pracujących w branży wellness & spa, fitness oraz kosmetycznej. Efekty zabiegów zaś powodują, że często urządzenia te wykorzystywane są także w gabinetach medycyny estetycznej.
Dla klienta oznaczać to może przede wszystkim poprawę zadowolenia z własnego wyglądu, zahamowanie skutków upływu czasu i relaks – ten jakże często bardzo zaniedbywany obszar naszego życia.
Człowiek zrelaksowany i wypoczęty bywa uśmiechnięty, a z kolei człowiek uśmiechnięty wygląda młodziej i przyciąga tak samo optymistycznie nastawionych ludzi.
Pamiętajmy o tym, po raz kolejny przekładając wizytę u kosmetyczki, lekarza czy w klubie fitness. Wystarczy na chwilę się zatrzymać, aby uświadomić sobie jak wielkie możliwości mamy w zasięgu swoich rąk: mezoterapia bezigłowa, masaże, elektrostymulacja, termostymulacja, elektrolifting i wiele, wiele innych. Słowem dla każdego znajdzie się coś, co sprawi, że w krótkim czasie poczujemy się o niebo lepiej i jednocześnie zrobimy tak wiele dla nas samych.
Warunkiem skuteczności zabiegów jest zdolność wnikania w naskórek i dotarcie substancji aktywnej do odpowiednich receptorów. Substancje te mogą penetrować przez warstwę rogową naskórka drogą przeznaskórkową (międzykomórkową i przezkomórkową) oraz przez przydatki skóry (mieszki włosowe, gruczoły łojowe, gruczoły potowe). Ponieważ transport substancji aktywnych w głąb skóry jest mimo wszystko ograniczony, przenikanie potrzebnych skórze substancji wspomóc powinno wykorzystanie fizycznych metod. Obecnie jedną z nowszych metod jest mezoterapia bezigłowa, czyli taka, którą z powodzeniem może wykonać kosmetyczka, gdyż nie narusza ona ciągłości tkanki. Wykorzystuje się w niej impulsy elektryczne, które „wtłaczają” w skórę najbardziej potrzebne substancje, a tym samym powodują jej rewitalizację, odżywienie, nawilżenie. W efekcie połączenia działania impulsów elektrycznych oraz substancji aktywnych poprawia się przepływ krwi, następuje stymulacja metabolizmu komórek oraz zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, poprawia się koloryt (szczególnie spektakularny rezultat u palaczy!), następuje wygładzenie oraz dotlenienie skóry. Jeśli dodatkowo dołączymy do tego możliwość wysłuchania ulubionej muzyki podczas zabiegu oraz zastosowanie koloroterapii i masażu wibracyjnego twarzy, szyi i dekoltu – czyż nie robi nam się błogo na samą myśl o poddaniu się takiemu zabiegowi?
Jak mawiał mój profesor na studiach „jesteś kobietą, masz cellulit” i choć brzmiało to humorystycznie, nie było zbyt pocieszające, ale nader prawdziwe. Poddać się? Dać się opanować zmorze każdej nieomal kobiety? Nie – bo i w tej kwestii, a także związanej z nią otyłości wyszła nam naprzeciw nauka.
Hitem ostatnich osiągnięć naukowych stało się wykorzystanie ciepła podczerwieni wraz z elektrostymulacją oraz zasad drenażu limfatycznego. Od dawna obserwujemy pozytywny wpływ promieniowania podczerwonego na nasz organizm. Mimo że jest niewidzialne, promieniowanie podczerwone daje uczucie przyjemnego ciepła, rozszerza naczynia krwionośne, a w efekcie umożliwia lepszy przepływ krwi, zwiększa przemianę materii, a więc przyspiesza spalanie tłuszczu oraz pozbywanie się substancji toksycznych z organizmu.
Elektrostymulacja mięśni jest zabiegiem elektroleczniczym, który wykorzystuje prąd stały impulsowy.
Podczas zabiegu następuje pobudzenie mięśni do skurczu, pobranie kwasów tłuszczowych z układu krwionośnego, spalenie ich, czyli pozbycie się tłuszczu. Co daje połączenie podczerwieni z elektrostymulacją mięśni i wykorzystaniem zasady działania drenażu limfatycznego? Przede wszystkim kilkakrotne przyspieszenie rozgrzania mięśni i szybsze spalenie tłuszczu (tłuszcz spalany jest dopiero po 20 minutach intensywnych ćwiczeń),
dalej stymulację mięśni do pracy (skurcz-rozkurcz) bez naszego wysiłku! I możliwość przepchnięcia limfy a wraz z nią substancji toksycznych i ostatecznie pozbycie się ich z organizmu. Poza tym ważne jest jeszcze, że w zabiegach tego typu następuje wzrost przewodności elektrycznej wynikający z procesu pocenia.
Najnowsze zabiegi mające na celu poprawę naszego wyglądu i samopoczucia, by było jak najlepsze, uwzględniają ciągły stres, w jakim żyjemy oraz notoryczny brak czasu. Poświęćmy więc niezbędne minimum, aby móc poczuć się pięknym i zrelaksowanym. Skorzystamy na takim podejściu nie tylko my, ale także nasi najbliżsi, nic bowiem tak dobrze nie buduje dobrej atmosfery rodzinnej jak uśmiech bliskich nam osób.
mgr Joanna Mieloch
kosmetolog - konsultant firmy Elecpol
Redakcja “SOLARIUM & Fitness”, nr 2/2008
www.solarium.net.pl