Problem przetłuszczających się włosów dotyka bardzo wiele osób. Co prawda często jest uważany za przypadłość związaną z okresem dojrzewania jednak nieleczony wcześniej pozostaje z nami przez długie lata.
Przetłuszczające się włosy są nie tylko uciążliwe ale również bardzo nieestetyczne, bo nawet kilka godzin po umyciu nasze włosy wyglądają nieświeżo. Walka z nimi jest dość żmudna, ale można zrobić tak, by przynosiła efekty.
Dlaczego tak jest?
Przetłuszczanie się włosów spowodowane jest wytwarzaniem nadmiernej ilości sebum. Co prawda jest to substancja przydatna, bo chroni nasze włosy przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych na nasze włosy. Dzięki niemy nasze włosy nie tracą wilgotności i są odporniejsze na uszkodzenia. Jednak nadmiar sebum nie tylko szkodzi włosom, ale również psuje ich estetyczny wygląd.
Można wyróżnić dwa rodzaje czynników wpływających na to, że nasze włosy przetłuszczają się. Pierwszą grupą są czynniki zewnętrzne, na które nie mamy specjalnie wpływu, a są to uwarunkowania genetyczne, predyspozycje organizmu oraz zmiany hormonalne. Z tym niestety nie jesteśmy w stanie nic zrobić i jeśli nasze włosy przejawiają skłonności do przetłuszczania pozostaje nam jedynie walka z tym. Drugi rodzaj czynników to czynniki wewnętrzne, które można szybko zlikwidować. Do nich zaliczymy przede wszystkim: niewłaściwą dietę, nieodpowiednia pielęgnacja, brak higieny oraz pogoda.
Pielęgnacja.
Najgorszym problemem z przetłuszczającymi się włosami są zwykle suche końcówki. Może się to wydawać nielogiczne jednak musimy pamiętać o tym, że to przecież nie przetłuszczają się włosy, a skóra głowy. Natomiast sebum rozprowadzamy po włosach dopiero w trakcie chociażby czesania. Tak więc w gruncie rzeczy mimo tego, że nasze włosy są tłuste końcówki potrzebują dodatkowego nawilżenia. Zatem mając włosy przetłuszczające się nie możemy zapominać o właściwej pielęgnacji końcówek, które zaniedbane będą dodatkowo szpecić nasze włosy. Oczywiście nie tylko końcówki należy pielęgnować. Przetłuszczające się włosy należy pielęgnować lekkimi odżywkami, a także używać specjalnych szamponów takich, które zarówno regulują wydzielanie sebum jak również działają antybakteryjne. Z odżywkami jest ten problem, że często dodatkowo obciążają one nasze włosy. Jednak można tego łatwo uniknąć. Wystarczy tylko nie nakładać odżywki od nasady włosa. Należy również unikać odżywek i balsamów bez spłukiwania, bo one dodatkowo obciążają włosy.
Co więcej mając włosy z tendencją do przetłuszczania się powinniśmy szczególnie pamiętać o regularnym ich myciu. Niemycie ich przez dłuższy czas może sprawić, że powstająca na skórze tłusta warstwa osłabi dodatkowo nasze włosy i stopniowo zaczną one wypadać. Przy tym możemy jeszcze spowodować podrażnienia lub stany zapalne, które nasilają wypadanie włosów, a także sprawiają, że włosy nie odrastają.
Właściciele przetłuszczających się włosów powinni również szczególnie uważać na gorącą wodę i gorące powietrze z suszarki czy lokówki. Jest to ważne, gdyż wysoka temperatura dodatkowo nasila łojotok , a tym samym sprawia, że włosy przetłuszczają się zdecydowanie szybciej. Oczywiście nie znaczy to, że na dobre powinniśmy zrezygnować z suszarki. Jednak kupując suszarkę musimy wybrać taką, która posiada opcję suszenia włosów chłodnym strumieniem powietrza. Co prawda wydłuży to nieco cały zabieg, ale jednocześnie sprawi, że nasze włosy nie będą tłuste tuż po umyciu.
Podczas mycia głowy natomiast do ostatniego spłukania najlepiej użyć zimnej wody, która ma działanie obkurczające zatem obniży pracę gruczołów łojowych.
Wizyta u lekarza.
Często jednak właściwa pielęgnacja nie pomaga wówczas należy zwrócić się o pomoc do dermatologa, który pomoże nam w walce z nieprzyjemnym problemem. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że uporczywy łojotok, czyli taki którego nie jesteśmy w stanie sami zwalczyć może powstać łupież tłusty, który z czasem może zamienić się żółte strupy i stany zapalne (swędzenie, wypadanie włosów). Co prawda zarówno łupież jak i łojotok stopniowo będzie ustępować jednak efektem tego będzie trwała łysina. Jednak przecież nie o to chodzi. Dlatego też wizyta u lekarza jest niezbędna jeśli chcemy wygrać w walce z przetłuszczającymi się włosami. Przepisze on odpowiednie preparaty przeciwgrzybiczne, które przy regularnym stosowaniu powinny zredukować nasze problemy. Choć leczenie jest długie i trudne przynosi oczekiwane rezultaty i z czasem zapomnimy o przykrych dolegliwościach.
Walkę z przetłuszczającymi się włosami trzeba prowadzić od momentu kiedy tylko zobaczymy pierwsze objawy. Problem nieleczony może przynieść przykre skutki w tym nawet wyłysienie. Dlatego lepiej nie ignorować niż później zastanawiać się co zrobić z łysiną.