Nie wszyscy wiedzą jak duże znaczenie dla kondycji włosów ma stan skóry głowy. Wybierając szampon powinniśmy mieć na uwadze jej dobro. Bardzo drobno łuszczący się naskórek, który często mylimy z łupieżem, jest w rzeczywistości oznaką wrażliwości skóry, a stosowane w konsekwencji tej pomyłki szampony przeciwłupieżowe, zamiast przynieść poprawę, zwiększają jedynie stan podrażnienia. Tymczasem rozwiązaniem są specjalne maski i odżywki do stosowania na skórę głowy w celu jej nawilżenia i zapewnienia równowagi bakteriologicznej.
Pielęgnując skórę głowy warto również pamiętać o masażu, który zwiększa ukrwienie i pobudza cebulki, poprawiając tym samym stan włosów. Głowę należy masować opuszkami palców, tak aby - i tu uwaga - wraz z nimi poruszała się skóra. Nie jest masażem zwyczajne mycie, które ogranicza się do przesuwania palców po powierzchni głowy, bez wprawiania w ruch całej skóry.
Dbałość o włosy wymaga zastosowania odpowiednich do danego rodzajów włosów kosmetyków, warto jednak zwrócić uwagę, by wszystkie stosowane w danym momencie produkty (szampon, odżywka, balsam, pianka, itp.) pochodziły od tego samego producenta. W ten sposób dostarczamy włosom szerokiej gamy składników odżywczych, gdyż kosmetyki jednej firmy zwykle uzupełniają się wzajemnie.
Warto przyjrzeć się również szczotkom. Zalecane są szczotki o metalowych kołeczkach, zakończonych kuleczkami, które masując, pobudzają ukrwienie skóry i osadzonych w niej mieszków włosowych. Zagęszczenie kołeczków również nie pozostaje bez znaczenia. Powinno być większe dla rzadszych włosów a mniejsze dla bardziej gęstych. Nowością na rynku są szczotki ceramiczne, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów.
Związywanie i spinanie przy pomocy gumek, frotek, spinek itp. jest niekorzystne. W ten sposób uszkadzamy strukturę włosa i nadwerężamy cebulki. Jeśli jest to konieczne należy używać frotek, które ściskają włosów zbyt mocno.
Częstość mycia uzależniona jest od istniejącej potrzeby, ale raczej nie rzadziej, niż co trzy - cztery dni. Częste mycie grozi wyjaławianiem warstwy ochronnej włosa i skóry, dlatego wymaga stosowania delikatnych szamponów. Korzystniejsze jest spłukiwanie chłodną wodą, która zamyka łuskę włosa.