PORADY
 
PORADY  
 
   
Pięć kroków udanej domowej koloryzacji

Jeśli ktoś zdecydował się na samodzielne farbowanie włosów warto przeczytać kilka wskazówek jak uzyskać kolor taki jak na opakowaniu no i nie zniszczyć włosów.

  1. Przygotowanie włosów.

Zanim nałożymy farbę warto odpowiednio przygotować włosy. Można zastosować kurację regenerującą i wygładzającą co ułatwi późniejsze nakładanie i wchłanianie koloru. Jednak nie należy robić tego w dniu koloryzacji. Najlepiej taki zabieg wykonać kilka dni wcześniej. Dodatkowo, aby farba lepiej się nakładała włosy nie powinny być świeżo po umyciu. Również w tym przypadku można zrobić to kilka dni wcześniej (2-3).

  1. Dobór farby.  

Pierwszą podstawową rzeczą jest dobór odpowiedniej farby i nie chodzi tutaj tylko o właściwy odcień, ale również o odpowiednią formułę. Tak więc trzeba zastanowić się czy chcemy wybrać klasyczną farbę czy może tzw. szamponetkę, która zmywa się po kilku myciach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy do farby dołączone są odżywki, czy farba wzbogacona jest o składniki pielęgnacyjne, które zapewniają nie tylko ochronę naszym włosom, ale również blask, miękkość i gładkość.
Jeśli masz długie włosy od razu kup dwa opakowania, bo farby może zabraknąć – zwykle jedno opakowanie wystarcza na pokrycie krótkich włosów.

  1. Przeczytaj.

Może wydawać się to mało istotny punkt, bo przecież w koloryzacji wszystko wydaje się oczywiste i ulotka nie powie nic nowego. Otóż jest to dość częste choć błędne przekonanie. Przed nakładaniem i mieszaniem farby należy dokładnie przeczytać dołączoną do opakowania ulotkę. Trzeba dowiedzieć się w jaki sposób nakładać farbę (mieszanie składników, przygotowanie włosów) oraz jak długo należy ją trzymać na włosach, by nie zniszczyć ich. Nawet jeśli od lat używa się tej samej farby warto każdorazowo zapoznać się z ulotką, bo mogło się coś zmienić w sposobie użycia farby.   

  1. Koloryzacja.

Zanim wymieszamy farbę warto zabezpieczyć skórę twarzy nakładając tłusty krem lub wazelinę. Obowiązkowo na ręce należy włożyć rękawiczki. Natomiast jeśli nie stosowałaś wybranej farby wcześniej, a masz skłonności alergiczne warto sprawdzić czy na skórze nie wystąpi reakcja alergiczna – sprawdź to nakładając niewielką ilość farby na skórę. A jeśli chcesz przetestować kolor nałóż odrobinę farby na spodnią część kosmyka włosów i sprawdź jaki kolor uzyskasz.
Po wymieszaniu składników możemy rozpoczynać nakładanie farby. Jeśli chcemy pozbyć się odrostów należy najpierw na nie nałożyć farbę i trzymać ok. 15 min. Wtedy kolor będzie równomierny. Po 15 minutach możemy nakładać kolor na resztę włosów. Rozprowadzoną mieszankę należy trzymać na włosach tyle ile zaleca producent – ani minuty dłużej czy krócej. Nie można też przykrywać włosów ręcznikiem czy folią, gdyż podniesie to temperaturę, która może zmienić działanie farby.

  1. Mycie i pielęgnacja.

Kiedy minie wyznaczony czas farbę należy zmyć. Najlepiej dwukrotnie – za pierwszym razem spłuczemy farbę, a za drugim umyjemy dokładnie włosy i usuniemy resztki farby. Dzięki temu nie zabrudzimy ręcznika czy pościeli przy kolejnym myciu.
Po umyciu włosów należy nałożyć na nie dołączone do opakowania odżywki, które zregenerują włosy i nadają im blasku i miękkości. Nie należy pomijać tego elementu, bo włosy mogą stać się matowe i szybciej utracą swój kolor. Zwykle taka odżywka starcza na więcej niż jedno mycie więc można używać jej kilkakrotnie co dodatkowo odżywi nasze włosy.



Klauzula prawna
Treść niniejszego artykułu ma charakter wyłącznie informacyjny. Mimo dołożenia wszelkich starań, Redakcja portalu ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikajacej z zastosowania informacji zawartych w portalu.