PORADY
 
PORADY  
 
   
Farbowanie włosów - uwagi ogólne

Na ten zabieg decydują się panie w różnym wieku, począwszy od nastolatek, poprzez wiek dojrzały aż do pań w wieku emerytalnym oraz pewien, niewielki procent mężczyzn. Motywem popychającym do podjęcia takiego kroku jest chęć zmiany jak i chęć poprawienia, natury. W istocie właściwie dobrana i położona farba dodaje włosom kolorytu, blasku, poprawia ich prezencję, łagodzi rysy twarzy bądź zwiększa ich wyrazistość, dodaje urodzie świeżości i blasku, odmładza.

Niestety może się też zdarzyć, że ufarbowanie włosów przyniesie rezultat odwrotny od oczekiwanego. Farba rozprowadzona nierównomiernie, nie dobrana do cery i typu urody oraz rodzaju włosów prezentuje się niekorzystnie, a w dodatku może doprowadzić do zniszczenia struktury włosów, które tracą blask i witalność. Zanim zdecydujemy się na zmianę koloru włosów warto zasięgnąć kilku fachowych informacji na temat farbowania.

Po pierwsze należy pamiętać, że proces farbowania jest procesem chemicznym, w którym biorą udział szkodliwe dla ustroju substancje. Polega na otworzeniu łuski włosa i wniknięciu do niej pigmentu. Wewnątrz włosa znajduje się jego część żywa, która powinna pozostać nienaruszona. Substancje wywołujące ten proces stanowią zagrożenie zarówno dla struktury włosa jak i dla skóry głowy. Jeśli zabieg ten zostanie wykonany profesjonalnie, przez doświadczonego fryzjera, zdrowie nasze i naszych włosów oraz skóry nie jest zagrożone. Specjalista przeprowadza wywiad z klientem odnośnie jego fizycznego oraz próbę uczuleniową. Następnie wybiera odpowiedni rodzaj (rodzaje) wody utlenionej, którą połączy z pigmentem oraz określa jej ilość, w zależności od grubości włosa, jego koloru, jaki i koloru, który chce uzyskać. Obserwując efekt zabiegu dostosowuje czas trzymania farby, dbając o to, by nie wniknęła ona zbyt głęboko, tzn. aby nie przeniknęła łuski włosa, co uchroni go przed zniszczeniem.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu koloru, należy farbować włosy średnio raz w miesiącu, by nie dopuścić do powstania odrostu powyżej 2 cm. Wyrównanie odrostu powyżej 2 cm sprawia trudność nawet fryzjerowi, niekiedy wymaga zadziałania temperaturą.

Fryzjer farbuje sam odrost i dopiero na końcu sczesuje farbę na resztę włosów, bądź nakłada farbę rozcieńczoną wodą, co fachowo nazywa się emulgacją.


Klauzula prawna
Treść niniejszego artykułu ma charakter wyłącznie informacyjny. Mimo dołożenia wszelkich starań, Redakcja portalu ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikajacej z zastosowania informacji zawartych w portalu.